=- Vantuzlar -=

 

Vantuzlar; boru hatlarındaki tüm havayı dışarı atar. Vantuzlar sistemin daha verimli çalışmasını sağlar.

Otomatik olarak çalışan darbesiz dinamik vantuz, küçük hacim düşük ağırlık olarak dizayn edilmiştir. Büyük flatör boru hattının doldurulması sırasında büyük hava kütlesinin tahliye edilmesini sağlar.

Küçük flatör ise boru hattı basınç altında çalışırken küçük miktarda havayı tahliye eder.İki kademeli kapanma dizaynı ile darbesiz kapama sağlar. Yüksek tahliye kapasitesi paslanmaz çelik iç aksam nedeniyle korozyonlara karşı uzun ömürlüdür.

Pompa çıkışları ve boru hatlarına su verildiği zaman sistem içerisinde, özellikle pompa çıkışlarında oluşan hava birikimleri suyun geçiş alanını daraltarak kapasitenin düşmesine neden olur.

Bu olumsuzluğu önlemek için tek küre vantuzlar kullanılır. Sistemde oluşan hava sudan önce vantuza dolarak kapaktaki delikten dışarı atılır.

Daha sonra vantuza su dolarak topu yukarı kaldırır ve delikler kapanarak sızdırmazlık sağlanmış olur.

Vantuzların görevi, boru hatlarındaki tüm havayı dışarı atmak ve bunu yaparkende sisteme zarar vermemektir. Küreli vantuzların en büyük problemleri; literatürde dinamik (prematüre) kapanma olarak adlandırılan, boru hattındaki hava kütlesinin tamamının boşaltılmasından önce kapanması ve vantuz içindeki kürenin, basınca bağlı olarak zamanla deforme olarak görevini tam olarak yerine getirememesidir.

Sistemin daha verimli çalışmasını sağlayan vantuzlar, darbesiz dinamik vantuzlardır. Otomatik olarak çalışan darbesiz dinamik vantuz, küçük hacim düşük ağırlık olarak dizayn edilmiştir. Büyük flatör boru hattının doldurulması sırasında büyük hava kütlesinin tahliye edilmesini sağlar.

Küçük flatör ise boru hattı basınç altında çalışırken küçük miktarda havayı tahliye eder. İki kademeli kapanma dizaynı ile darbesiz kapama sağlar.